O co pytać fotografa ślubnego?

Jesteście już na półmetku przygotowań ślubnych i czeka Was wybór fotografa ślubnego? Nie wiecie jednak, jakie kwestie poruszyć podczas spotkania, by wiedzieć, że to właśnie ten odpowiedni dla Was? Śpieszę z pomocą! Przygotowałem listę kilku najważniejszych pytań, które należy skierować do fotografa ślubnego. Zapoznajcie się z nimi koniecznie!

Jak możesz opisać swój styl fotografii?

Fotografia ślubna ma wiele obliczy. Czasami efektem pracy mogą być zdjęcia pozowane, a innym razem zdjęcia reportażowe/ dokumentalne, czyli takie, które pozwalają ująć w kadrze realne zdarzenia i autentyczne emocje. Oczywiście najlepsze efekty daje styl dokumentalny, ponieważ tutaj nic nie jest sztuczne i kreowane, więc jeśli taki styl nam bardziej odpowiada, to lepiej upewnić się, że fotograf specjalizuje się w fotografii reportażowej.

Co dokładnie zawiera oferta?

Teoretycznie każdy fotograf ślubny oferuje to samo, czyli zdjęcia ślubne. Jednak trzeba liczyć się z tym, że poszczególne oferty fotografów mogą różnić się pod wieloma względami. Czasami jest to ilość godzin pracy, liczba oddanych zdjęć, czy też nawet to, czy wszystkie są poddawane procesowi obróbki graficznej, czy tylko nieliczne. Ważne jest również rozeznanie się w kwestiach usług wchodzących w skład podstawowego pakietu, ponieważ każde kolejne mogą oznaczać spore dopłaty.


Jak wyglądają zapisy umowy?

Warto dowiedzieć się nie tylko, czy spisywana jest umowa z fotografem, ale również, jak ona wygląda. Kluczowe znaczenie ma to, czy w umowie pisemnej znajdują się wszelkie wcześniejsze ustalenia, jak również prawa i gwarancje każdej ze stron. Co ważne, jeszcze przed złożeniem podpisu należy ją dokładnie przeczytać, a w razie jakichkolwiek niejasności pytać fotografa.

Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł wykonać danego dnia zlecenia?

Niektórzy z nas zapominają, że fotograf to też człowiek i mogą zdarzyć się sytuacje, że nie będzie w stanie zjawić się danego dnia i zająć się obsługą ślubu. Profesjonalista zawsze przygotowany jest na każdą nieprzewidzianą sytuację i zapewnia zastępstwo po to, by młodzi mieli pewność, że w dniu ich ślubu nie zabraknie fotografa. Dlatego warto upewnić się, że właśnie z takim fotografem ma się do czynienia.

Czy posiadasz licencje, która upoważnia Cię do fotografowania ceremonii w kościele?

Kolejna ważna kwestia dotyczy posiadania licencji upoważniającej do fotografowania ceremonii w kościele, ponieważ jej brak może sprawić, że ksiądz nie wyrazi zgody i zostaniemy pozbawieni pamiątki z istotnej części dnia ślubu. Żadna para by tego nie chciała, więc tego pytania również nie należy pomijać.

 
Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

Najczęściej młode pary skupiają się na portfolio fotografa ślubnego, zapominając przy tym, że to zbiór najlepszych jego prac. Dostęp do pełnego reportażu z jednego ślubu sprawia, że można w obiektywny sposób ocenić styl pracy fotografa i określić, czy jest on na satysfakcjonującym poziomie, czy też nie.

Jak wygląda kwestia płatności?

Ważną sprawą są również kwestie związane z płatnościami. Najczęściej młode pary podczas rezerwacji terminu i podpisania umowy wpłacają symboliczny zadatek. Całość rozliczana jest dopiero po ślubie. Jeśli trafi się fotograf, który oczekuje płatności z góry, to powinno wzbudzić czujność.

Więcej przydatnych pytań dla fotografa ślubnego znajdziecie tutaj: lista pytań do fotografa ślubnego

Podobne wpisy